Jak sbírat?

      Tato otázka je pro mnoho sběratelů zásadní. Odpověď je jako vždy - jednoduchá. Prostě sbírejme a vyměňujme  :-) .

 

Jak upravit svoji sbírku?

      V dnešní době je mnoho způsobů. Nejvíce se však uplatňuje vkládat sáčky do klasických fólií formátu A4 a tyto zakládat do čtyřkroužkových šanonů. Jak si kdo zvolí popisy, způsob řazení, jiné doplňky apod. - to je samozřejmě věcí každého jedince, který tomuto sběratelskému oboru propadl.

 

Co sbírat?

      V současné době jsou sáčky vyráběny z tenké fólie (mikrotenu) v různých barvách s různobarevným potiskem. U nás se dlouho vyrábějí sáčky z papíru a obsahem je velmi praktická lopatka z tvrdého kartonu. Postupem času byly používány papíry v různých barvách a odstínech, okraje byly oddělovány hřebenovým střihem s různým počtem "zoubků" (jako u známek). Tyto rozdíly je možno sledovat na sáčcích, které jsou ve velkém množství dodávámy velikým pražským obvodům (okresům), kdy jedna část Prahy má několik provedení a obměn sáčků (příkladem je např. Praha 1). Podle těchto rozdílů můžeme rozeznávat jednotlivé typy sáčků. Je jasné, že každý si musí zvážit, jak hluboko chce pronikat do této specializace.

 

Barvy papírů

       Papír se v každé tiskárně nakupuje ve velkém. Jednak je množstevní sleva, ale hlavně - je snahou tiskařů, aby jednotlivé zakázky byly tištěny na papíru stejné kvality, barvy a odstínu.

Dojde-li postupem času k nové objednávce, je předpoklad, že nové vydání se bude lišit barvou neboodstínem použitého papíru i barev.

Podstatná je také síla tisku. Používané matrice se postupem času opotřebovávají a tím se může měnit tloušťka čar i písmen. Je na každém sběrateli, jak k těmto informacím přistoupí a jak povede svoji sbírku.

 

 

 

Zoubkování

      Můžeme rozeznávaz zoubkování jemné, střední a hrubé. Filatelisté na toto měření používají "zoubkoměr". Nám postačí počet zoubků na určitou vzdálenost, protože sáčky jsou podstatně větší než malinké známky. To je naše štěstíčko.

 

 

 

Barvy

 

       Velkým problémem je popisovat barvy. V případě, že se u mikrotenových fólií budeme zabývat barvami, pomůže nám tato tabulka:

 

 

Ruby sáčků

      Sáčky jsou potištěny zobou stran. Současně je potisk také ve složeném kraji sáčku, který na první pohled není vidět.

U často se opakujících kreseb byly v několika případech použity jiné potisky na rubové straně.

U sáčkůurčených pro zahraniční odběratele jsou samozřejmě ruby rozdílné. V následující tabulce jsou uvedeny (zatím) dva hlavní typy rubových stran sáčků.

 

 

 

 

 

 

 

ČESKÉ PAPÍROVÉ:   Města  PRAHA  Reklamní   Různé   Cizojazyčné    ***   Papírové zahraniční      MIKROTEN      Mikrotén ruličkové